Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Nur Suresi 33. Ayet

Nur Suresi 33. Ayet
Fuhuş yapan kadınlar eğer istemeyerek, baskı altında, zorla fuhuş yapmaya zorlanıyorsa Allah teâlâ onları da affedecektir.
“İffetli olmak isteyen cariyelerinizi dünya hayatının menfaatini elde etmek için fuhuş yapmaya zorlamayın. Her kim onları zorla fuhuş yapmaya zorlarsa şüphesiz ki, Allah iktahtan sonra yapılan günahlar için affeden ve bağışlayandır.” Nur Sûresi 33
Bu ayet uzun zamandır zihnimi meşgul ediyordu. Allah teâlâ sosyal hayatın en üzücü olaylarından biri olan fuhuş hakkında bir açıklama yapıyordu. Ama sürekli okuyup geçiyordum. Bugün durdum ve bu ayeti inceledim. Bu ayette Allah teâlâ ne diyordu ne demek istiyordu?
1- Öncelikle – özür dileyerek ifade etmek istiyorum – fuhuş yapmaya zorlayan kimseler için kullanılan argo bir terim var. (pezevenk) Fuhuş yapmaya zorlamaya kimsenin hakkı yoktur, diyor yüce Rabbimiz. Senin kölen dahi olsa bunu yapmaya hakkın yok diyor.
2- İffetli olmak isteyen cariyelerinizi dünya hayatının menfaatini elde etmek için fuhuş yapmaya zorlamayın. Bu ayeti şöyle anlamamak lazım: iffetli olmak istemeyenleri zorlamaya izin veriyor. Hayır! Ayeti kerime zorlamayın diyor. Kendi isteğiyle fuhuş yapan kadına zorlama fiili kullanılmaz zaten. Ayet öncelikle kimse kimsenin vücudu üzerinden menfaat elde edemez diyor.
3- Fuhuş yapmaya zorlanan kadın Allah teâlânın rahmet ve merhametine layıktır. Ama kendi isteğiyle yapan kişinin durumu bellidir. Had cezasına çarptırılır. Ama zorla yani ikrah ile fuhuş yapılmaya zorlanmışsa dünyalık herhangi bir cezası olmadığı gibi Allah teâlâ onu affedecektir.
4- Bazı alimler ikrah altında fuhuş yaptığı için iktahtan dolayı tevbe etmese de affedilir derken, bazıları da tevbe etmesi, pişmanlık duyması gerekir derler.
5- Kanayan bir yaradır fuhuşa zorlanan kadınlar. Bir kadın kendi isteğiyle fuhuş yapmaz. Fuhuş çetesinin eline düşmüşse de büyük bir ihtimalle kurtuluşu da yoktur.
6- Fuhuş evlerinin resmi olduğuna bakmayın. Oradaki kadınlar da kendi istekleriyle oralarda kalmıyor. Hayatta tutunacak hiçbir dalı kalmamış, kimsenin yüzüne bakacak yüzü kalmamış, akraba, dost ve tanıdık kimse ile yüzleşecek yüzü kalmamış ve hayatta kalmak için zalimlerin maşası, zalimlerin para kazandıran oyuncağı haline gelmiştir.
7- Kötü yola düşen bir kadını kurtarmak tüm toplumun üzerine bir sorumluluktur. Bir kadını bataklıktan kurtarıp ona yeni bir hayat vermek öncelikle devletin görevidir. Onun boynundaki fuhuş köleliği bağını çözmesi gerekir. İkinci olarak da zengin müslümanların görevidir. Fuhuş yapan bir kadını fuhuş yapmaktan kurtarmak büyük bir sevaptır.
8- Zorla fuhuş yapmaya zorlanan bir kadın bilsin ki, Allah teâlâ onu da unutmamıştır. Onu da affedeceğini söylemiştir. Allah’ın rahmetinden ve merhametinden uzak değildir. Daima pişmanlık içinde olsun ve Allah teâlânın onu bu pis işten kurtarması için dua etsin.
9- Ey insanlar, ey müslümanlar bu çağrım da sizedir. İnsanlardan değil, onların günahından nefret edin. Ateşe düşmüş ve imdat diye bağıran birine el uzatın. Boğazına kadar pisliğe bulaşmış biri boğulmak üzereyse onun elinden tutun ve çekip çıkarın. Eliniz biraz yanabilir, biraz kirlenebilir ama bir hayat kurtarmak tüm hayatları kurtarmak gibidir. Bunu unutmayın!
Murat PADAK
Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz