Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Bu uyarı peygamber efendimize yapılmıştır. Onun şahsında elbette bize de uyarı veriyor

Bu uyarı peygamber efendimize yapılmıştır. Onun şahsında elbette bize de uyarı veriyor

Ayetten çıkarılan bazı Hikmetler

1. Gariban insanlar ile birlikte zaman geçir. Zira Mekkeli eşraf müşriklerin peygamber efendimizden fakir ve köleler ile birlikte olmamasını istemişlerdi.

2. Rabbinin rızasını umarak ibadet eden insanlar mevki makam umarak ibadet eden insanlardan üstündür. Etrafında bulunan çapulcu, yellahçı, pohpohçulara dikkat et!

3. Fakirler ile birlikte kalmak Rabbin rızasıdır. Sırf gariban diye onları itelemek, ikinci sınıf görmek, onlara devlet ve belediye hizmeti götürmemek Rabbin gazabına neden olur. Fakir mahalle insanına hizmet götürmeyen ama eşraf mahalleye hizmet götüren, sosyal tesis yapan, park yapan, onların rızasını kazanmaya çalışan ve diğer insanları terk eden kişi Allah’a hesap vermekte zorlanacaktır.

4. Birilerinin alkışlarını toplamak için gariban müslümanlardan yüz çeviren, şaşalı bir hayat peşinden koşan kişinin Allah’a vereceği hesap zordur.

5. Kalbi anmaktan, anlamaktan gafil olanlara itaat eden, onların bir dediklerini iki etmeyen, hizmeti onlara veren, hizmet dağılımınında büyük payı vatana millete hayrı olmayan insanlara götüren yetkili kişilerin hesabı zor olacaktır.

6. Nefsinin esiri olmuş, işi gücü vandallık olan, ortalığı karıştırmaktan başka bir şey bilmeyene devletin imkanlarını sunan öte yandan gecekondu gibi yerlerde devlet, millet, din iman aşkı ile yanan ama sokağı dar olduğu için devletin yetkili elemanlarını göremeyen insanlara ise uzak duran kim varsa çetin bir azap görecektir.

7. Bunun içine dini hizmet dağılımı da girmektedir. Fakir mahalle insanına din hizmetini asgari düzeyde göndermek ama mütref insanlara din hizmetini en büyük oranda yapmak da dahildir.

Murat Padak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz