Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Diploma öğrencileri ile ilim öğrencileri arasındaki bazı farklar

Diploma öğrencileri ile ilim öğrencileri arasındaki bazı farklar

1- Diploma öğrencisinin nihayi hedefi notunu yüksek tutmak, diploma notunu yüksek tutmak, sınıfı geçmektir. İlim öğrencisinin hedefi günlük okuduğu dersi anlamaktır.

2- Diploma öğrencisi derse istediği zaman gelir. İlim öğrencisi, hocası ne zaman çağırırsa gelir.

3- Diploma öğrensici mazeret izni, devamsızlık hakkı gibi yollarla dersten kaçar/kaçabilir. İlim öğrencisinin böyle bir mazereti yoktur.

4- Diploma öğrencisi derse devamsızlık hakkı adı altında katılmadığı zaman hocasına karşı mahcubiyet hissetmediği gibi, hocası ona bir şey de diyemez. İlim öğrencisi derse üç dört gün gelmediği zaman hocasını da ondan alacağı ilmi de kaybetmiş olur.

5- Diploma öğrencisi hocasından izin almadan da derse katılmayabilir. İlim öğrencisi bunu asla yapamaz.

6- Diploma öğrencisi hocasını görünce kalkma, saygı gösterme gibi bir duruma girmez. İlim öğrencisi hocası için ayağa kalkar, ona saygı gösterir.

7- Diploma öğrencisi hocasını görünce elindeki sigarayı saklama, atma gibi bir hisse kapılmadığı gibi hocasının karşısında elinde sigara, ağzında duman ile ona soru sormaktan çekinmez. İlim öğrencisi sigara içmez, içse hocasını görünce saklar, saklamasa da hocasının karşısında içmez.

8- Diploma öğrencisi fevridir, hızlıdır, tartışmacıdır. İlim öğrencisi yavaş, sakin ve dinleyicidir.

9- Diploma öğrencisinin temel kaynakları Kur’an meali ve makalelerdir. İlim öğrensicinin kaynakları Kitap, sünnet, icma, kıyas ve mutemet fıkıh kitaplarıdır.

10- Diploma öğrencisi hocasının yanında, karşısında ayak ayak üstüne atmaktan çekinmez. İlim öğrencisi ise vakarla ve edeple durur.

11- Diploma öğrencisi derste başka bir derse, sınava, başka hocanın sınavına çalışır. İlim öğrencisi her hocanın dersinde o derse dikkat kesilir.

12- Diploma öğrencisinin diploması, notu, mezun olduğu okul konuşur. İlim öğrencisinin ise ilmi konuşur.

13- Diploma öğrencisinin evi zamanın hep tartışmalı isimleri ya da geçmiş zamanın hepsi tartışmalı isimlerinin yazdığı kitaplar ile doludur. İlim öğrencisinin evi tarihe iz bırakan büyük alimlerin eserleri ile doludur.

14- Diploma öğrencisi diploma aldıktan sonra hocasını aramaz, sormaz, onunla muhabbet kurmaz. Onu unutur. İlim öğrencisi ise bir ömür boyu hocasını hayırla yad eder.

15- Diploma öğrencisi diploma hocası olur ve kendisi gibi diploma öğrencileri yetiştirir. İlim öğrencisi ilim hocası olur. İlim öğrencisi yetiştirir.

Bu yazdıklarım tecrübe ile sabittir.

Kardeşim, sen okurken ilim öğrencisi olmaya bak! Diplomaya bakma! Diplomayı sadece bir vesile olarak gör. Resmi okullarda da okusan, medreselerde de okusan hedefin ilim olsun. Diploma notu, diplomanın kendisi nihayi hedefin olmasın.

Murat PADAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz