Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Günahında Bir Adabı Var

Günahında Bir Adabı Var

GÜNAH İŞLEME ADABI
Sonuna kadar lütfen okuyun!

Müslümanların arasında ahlaksızlığı yaymayı sevmekten hoşlananlara hem dünyada hem de ahirette çok acı bir azap vardır. Nur Sûresi 19

İslam dini adap edep, ahlak, ibadet, dünya ve ahiret dinidir. Her şeyi öğretmiş, hiçbir açık bırakmamıştır. Hatta günah işleme adabı bile vardır. Evet günah işleme adabı… Zira insan ne yaparsa yapsın az veya çok, gizli veya açık günah işler. İşte günah işlendikten sonra nasıl davranacağını bile öğretir. Onu çaresiz ve günahıyla başbaşa bırakmaz. Onu ümitsizliğe bırakmaz. Şimdi günah işleme (işlemiş olanlar için) adabından bahseden bir kaç hadisi izah edelim.

1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Eğer siz günah işlemeyen bir toplum olsaydınız Allah sizi ortadan kaldırır ve günah işlendikten sonra tevbe eden bir toplum yaratırdı.” Hadis günah işlemeye teşvik etmeyip, günahtan sonra tevbeye dikkat çekiyor.

2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ümmetimin tamamı afiyet içinde olacaktır. Ancak günahını açığa çıkaranlar hariç. Günahını açığa çıkaran kişi gece günah işleyip kimse bilmediği halde onu gündüz açığa çıkarandır. Halbuki Allah onun günahını örtmüştü.” dikkat edilirse hadis günahı gizlemeyi emrediyor.

Bu ayet ve hadislere göre – Allah muhafaza- günah işleme adabından şöyle bahsedebiliriz.

1. Günahtan öncelikle uzak durmak gerekir.
2. Günah açık ise açıktan tövbe edilir.
3. Günah gizli ise gizli tövbe edilir.
4. Günahı gizlemek esastır ve sünnettir.
5. Günahı teşhir etmek, onu başkasının da yapacağı şekilde açıklamak ve reklam yapmak haramdır.
6. Günah işleyen kişi kendisi ile Allah arasında bir sırra sahiptir. Kul günahını açıklayarak Allaha ihanet etmiş sayılır.
7. Kıyamet günü gizli yapılmış bir çok günahın affedileceği hadisi şerifte izah edilmiştir.
8. Günahını söyleme dostuna! O da söyler dostuna!
9. Sanal alemde günah olan, olabilme ihtimali olan resim ve videoları kaldıralım.
10. Günahı işleyen başkası ise onu da saklamak Allahın ve Resulullahın emridir. Kim bir müminin günahını saklarsa Allah da o saklayan kişinin bir günahını saklar/affeder.
11. Namaz ve Oruç gibi açıkta görünen ve terk edilen büyük günahları bile topluma ve aileye yansıtmamak gerekir. Namaz kılmasak da (büyük günah olmasına rağmen) topluma bunu yansıtmamak gerekir. Oruç da böyledir. Tembellik ve gafillikten dolayı oruç tutmuyorsak bile bunu kimseye göstermemek gerekir. Sokakta sigara içmemek, su içmemek, lokantalara gitmemek, açıkta herhangi bir şey yememek ve içmemek gerekir.
12. Unutmayalım ki, eğer bir abi veya abla isek bizden etkilenen kardeşlerimiz olacaktır. Eğer anne baba isek, çocuklarımız bizden etkilenir. Eğer sözü dinlenen bir büyük isek bize bakarak günah işleyen arkadaşlar olacaktır. Her kim isek mutlaka etkileriz. Bu da günahta çığır açmaya neden olur ki, maazallah kıyamete kadar bizden etkilenenlerin vebali bize aittir.

Allahım, gizli açık, büyük küçük, geçmiş gelecek, bilerek bilmeyerek işlediğimiz tüm günahlarımızı affeyle!

Âmin!

Murat PADAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz