Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Hangi Cemaatin Yolu Doğrudur

Hangi Cemaatin Yolu Doğrudur

Her gün namazlarda “bizi doğru yola ilet” diye dua ediyoruz. Sonra doğru yolun; kendisine nimet verilen kimseler olduğunu söylüyoruz. Nisa Sûresinde ise “kendisine nimet verilen kimselerin: peygamberler, sadıklar, şehitler ve salih zatlar” olduğunu öğreniyoruz.

Öyleyse yol bu dört sınıfın yolu olmalı.
Eğer bir cemaate gidecekseniz bu dört sınıfı örnek alan bir cemaate gidin.

1. Peygamberlerin hayatından bahseden bir cemaate gidin. Şüphesiz örnek alınmaya en layık kimseler bunlardır.

2. Sadık kimselerin olduğu, bulunduğu ya da vefat etmiş sadık kimselerin hayatından söz eden bir cemaate gidin. Sadık kişi; haliyle ve kaliyle dürüst olan kişidir.

3. Şehitlerin hayatlarının örnek alındığı bir cemaate gidin. Zira şehitler hayatlarını feda ettiler. Onları tanımak gerekli. Buna ehemmiyet veren bir cemaate yakın durmak gerekir.

4. Salih zatlardan oluşan bir cemaate gidin. Salih zatların hayatlarını araştıran ve örnek alınması gereken yerlere dikkat çeken bir cemaate gidin. Salih zat; Allaha karşı sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren kişidir. Böyle zatlar da örnek alınmalıdır elbette.

Bir cemaatte bu dört ilkeyi görürseniz oraya gidin. Bu elbette bir veya birkaç tane değildir.

Ama bir cemaatte varsa yoksa sadece kendileri, kendilerinin hayatları, kendilerinin yaşam biçimleri, kendilerinin eserleri ve örneklikleri aşılanıyorsa ordan derhal uzaklaşın.

Allah doğru yolu en iyi bilendir.
Bizi de oraya iletsin.

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz