Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Hazreti Musa ve Mısır kralı Firavun aynı dili konuşuyordu

Hazreti Musa ve Mısır kralı Firavun aynı dili konuşuyordu

Ama âyet ve hadislerden anlaşıldığı kadarıyla Hazreti Musa’nın konuşma yetisinde bir problem vardı. Kekeme olduğu ve bazı harfleri düzgün telaffuz edemediğim Hadis eserlerinde anlatılır. Taha Sûresinde geçen “Dilimdeki bağı çöz!” duası da buna bir işarettir.

Firavun, Hazreti Musa’ya karşı üstünlük sağlayacak bir şey bulamayınca onun konuşma şekline kafayı taktı. Kendisini çok iyi konuşan, diksiyonu düzgün ve hitabeti düzgün olarak görüyor öte yandan Hazreti Musa’yı da diksiyonu bozuk, ne dediği anlaşılamayan olarak görüyordu.

Ne kadar da benziyor günümüzün dil Firavunoğullarına! Düzgün bir konuşması olmadığı için GUNDİ diye hakaret savuranlara!
Yöresel bir ağzı olduğu için DOĞULU diye alaycı ifadeler kullananlara!
Yetersiz ve kendisini tam ifade edemediği için GİT ÖNCE KONUŞMAYI ÖĞREN SONRA GEL diyerek kişinin derdine değil, diline bakanlara!

Herkes yabancısı olduğu kültürün acemisidir. Almanyada yaşayan biri Almancayı ne kadar istese de doğru dürüst telaffuz etmeyebilir.
Fransa’da yaşayan bir yabancı için de fransızca hakeza!

Tarzanca konuşanlara lütfen biraz daha saygı!
Bugün ülkemizde yöresel bir şive kullanan yöre halkına biraz daha saygı lütfen!
Ülkemize misafir olarak gelmiş ve Türkçeyi tam olarak öğrenememiş Suriyeli, Iraklı, Afgan ve Mısırlı din kardeşlerimize biraz daha saygı lütfen!

Murat Padak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz