Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Münafıklar hakkında bir kaç kelam

Münafıklar hakkında bir kaç kelam

İslam toplumunda yer almak isteyen ama müslümanlaşmak istemeyen kimselere münafık denir.

Münafık iki inanç arasında kalan kişidir. Mümin olmadığı gibi kafir gibi de yaşamaz. Kâfir gibi düşünür ama müslüman gibi de yaşamaya çalışır. Kafirlerin ortamında kafirliğini açıklar, müslümanların yanında ise müslüman gibi abdest alır, namaz kılar, infak eder.

İmanı zayıf bazı müslümanların da münafıkça tavırları vardır. Münafık veya günahkar müslüman olduğunu ayırt etmek zordur. Bundan dolayı kimseyi münafıklık ile itham edemeyiz. Olabilir ki, günaha dalmış bir müslümandır. Olabilir ki, nefsine hakim olamayan bir müslümandır.

Kuran en çok münafıklar üzerinde durur. Kuranda münafıklar ile ilgili âyetlerin sayısı namazdan, oruçtan, kafirlerden bahseden ayetlerden daha fazladır. Münafikun Sûresinde onlar hakkında çarpıcı bir uyarı verilir. Münafık kendisini nasıl deşifre eder?

1. Onları gördüğün zaman görünüşleri seni şaşırtır. Şık giyinirler. Dikkatler üzerlerine çekilir. Fiyakalı ve pahalı elbiseler giyerler. Kıyafet konusunda onları geçemezsin. Elbisenin söze olan etkisini bilirler.

2. Konuştuğu zaman kendisini dinletir. Laf cambazıdır. Her zaman haklı çıkarır kendisini. Konuşma fırsatı vermez. Ses eğitimleri iyidir. Sözün ustası ve kelime oyunları ile sürekli kendilerini haklı çıkarırlar. Diksiyon konusunda sıkıntıları yoktur.

3. İçi boş kütük gibidirler. Dış görünüşleri ve diksiyonları seni aldatmasın. İçleri boştur. Zira inanç onların içine işlememiştir. Heran yıkılabilirler. Boş tenekeden dolu ses çıkar.

4. Her olayı kendi üzerlerine alırlar. Yaraları oldukları için her eleştiri ve uyarıyı hemen üzerlerine alırlar. Suçluluk psikolojisi üzerlerine yazılmıştır.

5. Bunlar Allaha düşmandır, size düşmandır. Bunlara karşı dikkat edin. Zira kıyafet ve liyakat ile bir çok kişiyi aldatırlar. Bunlara konuşma fırsatı vermeyin. Yazma fırsatı vermeyin. Bunları dinlemeyin. Takip etmeyin. İzlemeyin. Eserlerini almayın. Bunlara karşı sürekli tetikte olun.

6. Allah bunların belasını versin! Nasıl da hak yoldan sapıyorlar! Allahın bela verdiği kimselere de siz rahmet okumayın!

Münafikun Sûresi 4

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz