Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Peygamber efendimize muhalefet edenin dünyası nasıldır

Peygamber efendimize muhalefet edenin dünyası nasıldır
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in Tebûk savaşına katılma emrini yerine getirmeyen sahabeden bahsediyor bu âyet:
“Yeryüzü geniş olmasına rağmen onlara dar geldi. Onların nefisleri de daraldı. Allah’tan başka sığınacak bir yerin olmadığını da anladılar.” Tevbe Sûresi 118
Peygamber efendimizin bir emrine uymayan sahabenin tabiri caizse dünyası başına yıkılmıştı.
1- Yeryüzü o kadar geniş olmasına rağmen dünya onlara dar geldi.
2- Nefisleri daraldı, psikolojileri bozuldu.
3- Allah’tan başka sığınacak bir yerin olmadığını da anladılar.
Peki, bugün peygamber efendimizin diğer emirlerini küçümseyenlerin dünyası nasıldır?
1- Altın ve ipeğin erkeklere helal olduğunu söyleyerek peygamber efendimize muhalefet edenlerin dünyası dar değil midir?
2- Misvak’ı küçümseyen, sol elle yemek yemekte ısrar eden, evde, kucakta köpek besleyenlerin dünyası dar değil midir? Psikolojileri alt üst değil midir?
3- “Kadınlar sizlere Allah’ın emanetidir, iyileriniz kadınlarını dövenler değildir” diyen peygamber efendimizin emrine karşı gelenlere yeryüzü tüm genişliğine rağmen dar değil midir?
4- Kabir azabı, şefaat, sırat, havzı Kevser ve diğer sünnet ile sabit olan hususları inkâr ederek peygamber efendimize muhalefet edenlerin dünyaları alt üst değil midir?
Bir emre karşı gelen ve sürekli pişmanlık duyan sahabe efendimizin dünyası daralmış, nefisleri daralmış ise ahir zamanda, yani şu zamanda peygamber efendimizin sünnetine karşı gelenlerin de dünyası daralmıştır.
Dünyası daralan mümindir. Çünkü kalbinde pişmanlık vardır. Peki, bir de pişmanlık duymayanlar ne olacak? Keyifleri keyif mi?
Tebûk savaşına katılmayıp da pişmanlık duymayanlar münafıklardı. Allah teâlâ onlar için Tevbe Sûresi 125 ve 126’da gerekli açıklamayı yapmıştır. Bugün hem sünneti inkâr edip hem de pişman olamayanlar için de bu hükümler geçerlidir.
——————–
Murat Padak
Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz