Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Sadakayı iki davranış geçersiz kılar

Sadakayı iki davranış geçersiz kılar

Minnet etmek; başa kakma, ona yaptığı iyiliği ikide bir hatırlatma, iyilik yaptığı kimseden teşekkür dahi beklemek, ondan iltifat duymak, onun olduğu mecliste ondan saygı beklemek vb. Davranışlar minnet etmek türündendir.
Belki şu sözü duymuşsunuzdur: adama o kadar iyilik ettik, bir teşekkür bile etmedi, bir arayıp sağolasın bile demedi… İşte bu minnettir.

Eziyet etmek; sadaka verdiği kimseye sözlü eziyet etmek, ben olmasaydım rezil olurdun gibisinden sözler söylemek, iyilik yaptığı kişinin resmini daha doğrusu resimlerini çekerek sosyal medyada paylaşmak, iyilik yaptığı kimsenin görüş ve önerilerini küçümsemek, ona yaptığı iyilikleri yıllar sonra dahi hatırlatmak, gereksiz yere ondan saygı beklentisi içinde olmak vb.davranışlar da eziyet sayılır.

Büyük yardım kuruluşları adına çalışan, dernek, vakıf ve cemaatler adına gönüllü olarak yardım faaliyetleri yürüten kardeşlerimize bir tavsiye olsun. Lütfen yardım paketi verdiğiniz fakir fukaraların resimlerini boy boy çekip paylaşmayın. Yaptığınız iyiliğin sevabı heba olabilir. Belki sadece yardım kuruluşunun yardım ettiğine dair resimleri çekebilirsiniz. Ama fakirin ve ihtiyaç sahibinin yüzünü göstermeden. Gerçi çoğu zaman yardım edenin yüzü yüzünden yardım alanların yüzü gözükmüyor!

Kendinizi ise yardım paketi uzatırken, fakirin sokağına girerken, çocuğa oyuncak uzatırken, arabadan inerken, arabaya binerken resim çekmeyin. Riya öyle pis bir hastalık ki, şehadeti iptal eder, haccı iptal eder, zekâtı iptal eder, namazı iptal eder.
Benden bu!

Dost, canın yanmasın diye acı söyler!

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz