Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Vitamin eksikliğimiz var

Vitamin eksikliğimiz var
A vitamini: Ahlak vitamini eksikliğimiz var. Gün geçtikçe de eksikliği daha da artmaktadır. Bu konudaki eksikliğimizi gidermek için öncelikle Kuran ve Sünnette geçen ahlaki ilkeleri gözden geçirmek gerekiyor.
B vitamini: Bilgi vitamini ekkisliğimiz var. Bilgilerimizin çoğu sosyal medya menşeli. Çözüm olarak düzenli olarak bir hocadan veya tavsiye eserlerden doğru bilgi edinmek gerekir.
İ vitamini: İnanç/iman vitamini eksikliğimiz var. İnancımız hep taklidi ve bunu destekleyecek delilleri arıyoruz. Taklidi imanımızı tahkiki imana geçirmek gerekir. İnancımızda yer alan bidat, hurafe ve inanca aykırı her şeyden arınmadığımız sürece iman vitamini eksikliğimiz düzelmeyecektir.
S vitamini: Sevgi vitamini eksikliğimiz var. Kendimiz hariç çok kimseyi sevmiyoruz. Seviyoruz gibi davranıyoruz. Bu vitamin eksikliği için insan olduğumuzu ve bize verilen nimetlerin çoğunun bizden kaynaklanmadığını unutmayalım. Zengin insanların çok azı hariç zengin doğmuştur, sesi güzel olanların çok azı hariç ses güzelliği dünyaya gelmiştir vb. Empati yaparak sevgi vitaminini artırabiliriz.
H vitamini: Haddini bilme vitamini eksikliğimiz var. Hakkında bilgi sahibi olduğumuz ya da olmadığımız her konu hakkında konuşuyoruz. Kendimizi her konuda uzman görüyoruz. Bunun için kendi işimize karışılmasını istemediğimiz gibi biz de başkasının işine karışmayalım.
Murat PADAK
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz