Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Bulaşık makinesinde turşu yapma!

Bulaşık makinesinde turşu yapma!

“Gerçekten size Allah’tan bir aydınlık ve apaçık bir kitap geldi. Allah; kendi rızasını arayan kimseyi, o kitapla kurtuluş yollarına götürür ve – Allah’ın izniyle- Kuran onları karanlıklardan aydınlığa çıkartır, dosdoğru yola iletir.”

Maide Suresi 15, 16

Evet, bulaşık makinesinde turşu yapma imkanı da var. Ama kimse bulaşıkları elde yıkayıp bulaşık makinesinde turşu yapmaz. Yine hiçbir bulaşık makinesi kullanma kılavuzunda “makinede turşu yapmak için” gibi bir başlık veya ifade de yoktur. Buna rağmen madem makinanın böyle bir faydası var öyleyse bu faydadan da yararlanmak lazımdır. Fakat makine asıl amacını (bulaşık yıkama) yerine getirdikten sonra istersen makinede turşu yap, istersen salamura yap!

Kuran hayat kitabıdır. Psikolojik sorunları çözen kitaptır. Kalpteki boşluğu dolduran kitaptır. Hayata yön veren rehber kitaptır. Nasıl yaşanması gerektiğini öğreten kitaptır. Gönüllere şifadır. Bedenlere şifadır. Okudukça tazelenen kitaptır. Eskimeyen kitaptır. İlahi mesaj kitabıdır. Kuran hayata hayat katan kitaptır. Aile sorunları olan kişi ailesine şefkat ve merhameti Kurandan öğrenir. Anne babası ile derdi olan kişiye, anne babasına nasıl muamele etmesi gerektiğini öğreten kitap Kurandır. Komşuluk ilişkilerini düzenleyen, yolda kalmış kimsesizlere yardım etmeyi öğütleyen kitaptır. Allaha kulluğun nasıl yapılması gerektiğini öğreten kitaptır. Allah’ın varlığını verdiği örnekler ile ispatlayan kitaptır. Haksızlık yapanlar ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğreten kitaptır. Ümitsizlik içinde olanlara ümit olan kitaptır. Karanlık düşüncede yaşayanları aydınlığa çıkaran kitaptır. Tüm bunlar ile birlikte Kuranın lafzı ve kelimeleri sevap kazandırır. Bizatihi okundukça sevap veren Kuran’dan başka hiçbir kitap yoktur. Kısacası hayata hayat katan, yaşayan ölüleri dirilten kitaptır.

Ama Kuranı sadece ölülerin ardında okuyan kimse bulaşıklarını el ile yıkayan, bulaşık makinesinde ise turşu yapan kimse gibidir.

Not. Temsil sadece meselenin izahı için yapılmıştır.

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz