Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

İmam sorumluluk sahibi olmalı, müezzin de güvenilir olmalı

İmam sorumluluk sahibi olmalı, müezzin de güvenilir olmalı
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ” الْإِمَامُ ضَامِنٌ ، وَالْمُؤَذِّنُ مُؤْتَمَنٌ، اللَّهُمَّ أَرْشِدِ الْأَئِمَّةَ وَاغْفِرْ لِلْمُؤَذِّنِينَ “
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “İmam sorumludur. Müezzin de güvenilir. Allahım, imamlara doğru yolu göster ve Müezzinleri de bağışla!”
Ebû Dâvud 517
İmam cemaatin namazından sorumludur. İmamlık ile ilgili bir konuda hata yaparsa cemaatin vebali, günahı da ona yüklenir. Bilmiyorum deme hakkı yoktur. Namazı bozan durumları bilmeli. Namazın tadili erkanına uygun bir şekilde namaz kıldırmalı. İmamlıkla ilgili tüm sorumluluk imama aittir.
Müezzin güvenilir olması lazım. Camiyi o açar, o kapatır. Minare şerefesinden ezanı o okur. Camiye ilk gelen kişi Müezzin olduğu için camide unutulan eşyaları sahibine vermeli. Son çıkan yine Müezzin olduğu için camide terk edilen, unutulan eşyaları sahibine vermeli. Güvenilir biri olmalı ki, sahibini arasın. Şerefeden ezan okurken de evlerin avlusunu, balkonunu, evlerin içini, evlerin damını görür. Güvenilir olmalı ki, istemeden de olsa evlerde ki mahremleri gizlesin. Başkasının ev ahalisinin ev kıyafetleriyle görse bile bunu gizlesin. Güvenilir biri olmazsa gözüyle çevredeki evleri rahatsız eder. Evlerde gördüklerini başkasına anlatır.
Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz