Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Sohbet Dinlemekten Bıktık Mı

Sohbet Dinlemekten Bıktık Mı

Her gün aynı kişileri, aynı konuları dinlemekten bıktık mı? Aynı yazıları okumaktan, aynı, vaaz, aynı sohbetleri dinlemekten bıktık mı?

Bazen bıktık diye düşünüyorum. Hazreti peygamber efendimiz bile insanlar bıkar, usanır endişesiyle her gün sohbet etmemiştir. Bu sünneti takip eden sahabe de buna dikkat etmiştir.

Özellikle bazı hocaların uzun videolarının dakika şeklinde kırpılarak günde elli defa karşımıza çıkması tam bir usanma sebebi oluyor. Ramazan ayı geldiğinde iftardan sahura kadar sürekli karşımızda sohbet edenlerin sohbeti usandırıyor.

Dinden, dini sohbetten bile bıktırmamak lazım. Hele bazı kimselerin o sohbet, bu sohbet, şu konferans, bu panel, bu toplantı adı altında evini, çocuklarını, ailesini, hasta ziyaretini, aile ziyaretlerini, cenazeleri, taziyeleri ihmal ettiklerini görünce bu hadisin önemini biraz daha anlamış oluyoruz.

Hazreti peygamber efendimiz bile insanların bıkmaları endişesini taşıyorsa, davetçi ve sohbet hocalarının da bu insanlar benden de bıkabilir endişesi taşıması lazım.

Demek ki, vaiz kim olursa olsun, sohbet eden kim olursa olsun insanlar vaizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı bile sohbetten bıkıyor.

Murat PADAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz