Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Neden Ölümden Hoşlanmıyoruz

Neden Ölümden Hoşlanmıyoruz
Emevi halifelerinden Süleyman bin Abdulmelik, Seleme bin Dinar’a sordu: “Ey Ebû Hazım, neden ölümden hoşlanmıyoruz?
Seleme: ” Çünkü ahiretinizi harap, dünyanızı ise mamur ettiniz. Mamur bir yerden harap bir yere taşınmaktan hoşlanmıyorsunuz.” deyince ” Doğru söylüyorsun” diye cevap verdi.
Darimî 673 nolu hadis
İnsan özene bezene restore ettiği evden ayrılmak istemez. Her odasını keyfine göre düzenlediği evden çıkmak istemez. Güzel bir evden bile insan çıkmak istemezken, tek yatırım yeri olarak dünyaya yatırım yapan biri ahirete gitmek ister mi?
Her şeyi bu dünyada. Evleri var. Arabaları var. Geliri var. Tüm birikimi bu dünyada. Ahirete yönelik ne namaz yatırımı var! Ne oruç yatırımı var! Ne insanlar ile yüzleşecek yüzü var! Ne de Allah ile karşılaşacak yüzü var! Böyle biri neden ahireti arzulasın ki?
Böyle biri sadece kendi ölümünü değil, yakınlarının bile ölmesini, arkadaşlarının bile ölmesini istemez. Çünkü bu dünyada yalnız kalmak istemiyor.
Dünyamız için ahiretimizi yakmayalım. Dünyamızı da ahiretimizi de mamur edelim. Bu dünyadan ayrılırken bir atık çöpümüz bile kalmasın. Kimseye ne borcumuz ne de kimseyle bir sıkıntımız olmasın. Tertemiz ayrılalım bu dünyadan.
Murat PADAK
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz