Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Sefer Ayında Uğursuzluk Yoktur

Sefer Ayında Uğursuzluk Yoktur

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Safer ayında (içinde bulunduğumuz bu ay) uğursuzluk yoktur buyurmuştur.

Bu hadisi ve benzeri uğursuzluk olmadığına dair 300’e yakın hadis vardır.
Buna rağmen cahiliye döneminden kalma inanca göre Safer ayında gökten belalar ve felaketler inermiş. Bu inancın batıl olduğunu peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem her seferde dile getirmiştir. Buna rağmen bu inanç ortadan kalkmamış. Safer ayında uğursuzluk olduğu inancı devam etmiştir.

Günümüzde her Safer ayı geldiğinde bu uğursuzluğu dile getiren ve yazdığı eserlere müracaat edilerek bu belalardan kurtulma yolları gösterenlere şaşırmamak elde değil.

Bu ayda standart bir şekilde gökten bela geldiğini dair âyet veya hadis yoktur.
Birkaç belanın bu aya denk gelmesi de buna delil olmaz.
Zira Hazreti Hüseyin, peygamber efendimizin en çok sevdiği torunu, Hazreti Ali’nin oğlu ve ehli beytin gülü olan Hazreti Hüseyin muharrem ayının onunda şehit edildi. Buna rağmen kimse muharrem ayı bela ve felaket ayıdır dememiştir.

Bu ayda uğursuzluk olduğunu iddia ederek peygamber efendimizin sözüne aykırı iddiada bulunanlara Yasin Suresindeki ayeti söylüyoruz.

Rivayetlere göre Antakya bölgesine hazreti İsa’nın üç tane elçisi gelir. Onların geldiği dönemde bir kaç bela veya olay gerçekleşince insanlar şunu dediler. Sizin yüzünüzden uğursuzluk geldi başımıza…
O elçiler de onlara hitaben: sizin uğursuzluğunuz sizinle birlikteydi. Uğursuzluğun sebebi sizsiniz. Uyarıldınız ve Allahın emirlerini aldınız diye mi? Sizler haddinize aşan bir toplumsunuz.

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz