Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Kabe’yi Tavaf Rüyası

Kabe’yi Tavaf Rüyası

Gerçekten Allah, Peygamberinin gördüğü rüyayı (Kabe’yi Tavaf Rüyası) hak ile doğruladı. Bu rüya gerçekleşecek ve sizler Allah’ın izniyle güven içinde, başınızı tıraş etmiş veya saçınızı kısaltmış olarak hiç kimseden de endişe duymadan Mescid-i Haram’a gireceksiniz. Allah sizin bilmediğiniz şeyleri bilir. Size yakın bir zafer (Hayber fethi) gösterecektir. Fetih Suresi 27

Hazreti Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine’de bir rüya görür. Rüyasında Kabe’yi ashabıyla birlikte tavaf ediyordu. Peygamber efendimiz sahabeyle birlikte bu rüyayı gerçekleştirmek için Mekke’ye doğru yol aldılar. Yanlarına savaş malzemesi almamışlardı. Eğer pusuya düşer veya Mekke’liler saldırıya geçerse savaşacak mühimmat yoktu. Bu durum kalbi sağlam olmayan bazı kimselerin endişelenmesine yol açmıştı. Nitekim Mekke’ye 25 km yakın bir yer olan Hudeybiye bölgesinde müslümanlar durduruldu. Yapılan toplantı ve istişareler sonucunda Müslümanların dönmesi ve ertesi sene silahsız bir şekilde gelmesi kararı ortaya çıktı. Hatta bir ara Hazreti Osman’ın şehit edildiği haberi gelmiş, Peygamber efendimiz de meşhur rıdvan biatı almıştı. Ama bu haber asparagas çıkınca müslümanlar geri dönmek için yola koyuldu. Fakat ortada gerçekleşmeyen bir rüya vardı ve sahabenin büyük çoğunluğu bu meseleyi içine atmıştı. Ama Hazreti Ömer peygamber efendimizin yanına gelerek: Hani tavaf edecektik? Hani Mekke’ye girecektik? Gibi sözler söylüyordu. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Ey Ömer bu rüya gerçekleşecek ve sen Mekke’ye dediğim şekilde gireceksin. Ama ben hiç birinize bu sene gireceksiniz dememiştim.

Geri dönen sahabeler fitne kaynağı olan ve müslümanların güvenliklerini tehdit eden haybere gittiler ve dönemin en büyük tehdit unsurunu ortadan kaldırdılar. Böylece ertesi sene için güvenlik problemi de kalmamıştı.

İşte yukarıda geçen âyet bu olaydan söz etmektedir. Bizim bilmediğimiz ama Allah Azze ve Celle’nin bildiği şeyler var. Biz küçük hedeflerin ardına düşmüş olabiliriz. Ama Allah bizi büyük hedeflerin ardına düşürecektir. Biz kaybettiğimiz yerde yeni bir zafer kazanacağız. Kabe’yi Tavaf edemezsek de Hayber’in ve Hayber’lerin yıkılması yakındır. Üzülmeyin, gevşemeyin. Eğer inanıyorsanız üstün gelecek olanlar sizlersiniz.

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz