Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Kalk ve uyar!

Kalk ve uyar!

Peygamber efendimize gelen bu emir önemlidir.
Dinimiz tebliğ dinidir. Uyarma ve sakındırma, nasihat ve tavsiye dinidir. Bir taraftan temsil diğer taraftan da tebliğ dinidir.

Peygamber efendimiz iyi bir davetçi ve tebliğciydi. Peygamber efendimize tebliğ görevi kırk yaşından itibaren verildi. Peygamber efendimiz de değişik yerlere gönderdiği tebliğcilerde liyakatı esas tutmuştur. Cafer, Musab gibi gençleri de tebliğci olarak görevlendirilmiş.

Şu var ki, tebliğci/davetçi sıradan biri değildir. Temsil kabiliyeti olmayan biri tebliğ işi yapamaz. Yapmaya çalışınca yüzüne gözüne bulaştırır. Örneğin sigara içen bir doktor sigarayla mücadele için seminer verse ve katılımcılar da doktorun bu halini bilse, doktorun konuşmalarından ne kadar etkilenir?

İtikadi bilgisi zayıf, İslamın temel dinamiklerini bilmeyen, Hazreti Peygamberin davet metodunu ve hayatını bilmeyen birisi ne kadar başarılı olabilir tebliğ konusunda?

Haram ve helaller konusunda doğru bilgiye sahip olmayan biri ne kadar başarılı olabilir?

Sabırsız, katı, kaba saba biri tebliğ konusunda ne kadar başarılı olabilir?

Kendi dini kitabını bilmeyen, âyet ve Arapça metinleri birbirinden ayırt edemeyecek derecede kendi kitabına yabancı olan biri Kuran’a nasıl davet edebilir?

İnsanların durumunu bilmeyen, herkesle aynı dille konuşmaya ve anlaşmaya çalışan biri ne kadar başarılı olabilir?

Kalk ve uyar!

Eğer kalkmayı biliyorsan!
Eğer uyarmayı biliyorsan!

Bilmiyorsan otur!

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz