Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Kitapların öğrencisi kitap gibidir

Kitapların öğrencisi kitap gibidir

İnsan öğrencisi ise insan gibidir.

Duygu görmeyen, mimik görmeyen, kızmayan, sesini yükseltip alçaltmayan bir öğretmenin öğrencisi donuk ve duygusuzdur. Sadece bilgi sahibi olur.

Öğretmenleri kitap gibi görmek, kitap kalıbına sokmak eğitimi köreltir. Kitap kendisini uzanarak okuyan öğrenciden habersizdir. Kitap, bir gözü kitapta bir gözü telefonda olan öğrenciden habersizdir. Ama öğretmen öğrencisini hem terbiye eder hem de bilgilendirir.

Öğretmen müfredat dışına çıkmayan robot değildir. Düşünsenize on öğretmeni olan bir öğrenci hepsinden aynı duygu ve düşünceleri görüyor. Aynı düşünen on Öğretmen tek öğretmendir. Biri kızmalı, biri esnek olmalı, biri sadece hayat rehberi olmalı, biri sert olmalı…

Öğretmenler gelecek kuşağı yetiştiren savaşçılardır. Asker düşmanla savaşır. Öğretmen cehaletle savaşır.

Sayın velilere şimdiden söyleyeyim. Nazik ve narin yetiştirdiğiniz çocuklarınızın öğretmenleri hakkındaki her şikayetini kaale almayın. Evde üç tane çocukla baş etmek ayrı bir şey tek odada 40-60 çocuğu idare etmek ve aynı zamanda eğitim vermek ayrı bir şeydir.

Öğretmen bana kızdı, öğretmen bana sus dedi, öğretmen bana deli misin dedi, öğretmen yarın ödevini yapmazsan görüşürüz dedi vb. Öğretmen hiçbirimizin çocuğunun düşmanı değildir. Çocuklarımız öğretmenlerini çizgi filmlerdeki öğretmen gibi zannediyor.

Çocuklarınızın robotik öğretmen öğrencisi olmasını istiyorsanız sıkıntı yok. Evde boş boş bakan öğrenciler öğretmen öğrencisi değil, kitap öğrencisidir.

Öğretmenlerin duygularını yok etmeyelim lütfen…

Murat PADAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz