Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Ramazan Ayı İçin 15 Ayet 15 Hadis

Ramazan Ayı İçin 15 Ayet 15 Hadis
 1. Sizler kitap okuduğunuz halde, insanlara iyilik yapmayı emredip kendinizi unutuyor musunuz? Akıl etmeyecek misiniz?

Bakara Sûresi 44

 1. Kendi nefsiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe kâmil manada iman etmiş olamazsınız!

Buhari ve Müslim

 1. İnsanlar arasında kendisini Allah rızası için feda eden kimseler vardır. Allah, kullarına çok şefkatlidir.

Bakara Sûresi 207

 1. Ey Müslüman hanımlar, hiçbiriniz komşusunun verdiği bir ikramı küçük görmesin! Koyun ayağı olsa bile!

Buhari ve Müslim

 1. De ki: Mülkün sahibi olan Allah’ım! Mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden çekip alırsın. Dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir. Doğrusu Sen, her şeye güç yetirensin!

Âli İmran Sûresi 26

 1. İki nimet vardır ki, insanlar bu ikisinin değerini bilme hususunda aldanmışlardır: Sağlık ve boş vakit!

Buhari

 1. Allah’ın rahmetinden dolayı, sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı kalpli olsaydın, şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onlar için rabbinden mağfiret dile! İşler hakkında onlara danış. Fakat karar verdiğin zaman Allah’a tevekkül et. Doğrusu Allah, tevekkül edenleri sever.

Âli İmran Sûresi 159

 1. Bütün ümmetim cennete girecektir. İstemeyenler hariç! Kim istemez ki, ey Allah’ın Resulü diye sordular? Resulullah: Bana itaat eden cennete girecek. Bana itaat etmeyen cennete girmek istemeyenlerdir.

Buhari

 1. Her kim bir kötülük yapar ya da kendisine zulmeder sonra da Allahtan istiğfar dilerse, Allahı affeden ve merhamet edici olarak bulur.

Nisa Sûresi 110

 1. Bütün ümmetim affedilecektir. Ancak günahını açıklayanlar hariç! Bir kimsenin gecenin bir vaktinde bir günah işleyip; Allah o günahı örtmüş iken bir kimseye: Ey falan, ben dün akşam şöyle bir günah işledim, demesi günahını açığa vurmasıdır. Hâlbuki Allah onun günahını akşamleyin örtmüştü. O kişi ise sabah olunca Allah’ın setrettiği günahı açığa vurmuştur.

Buhari ve Müslim

 1. Ey İman edenler, Allah için hakkı ayakta tutan adil şahitler olun! Bir halka olan nefretiniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin! Adil olun! Adalet, takvalı olmaya en yakın davranıştır. Allah’tan korkun! Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Maide Sûresi 8

 1. Maddi bakımdan sizden daha düşük olanlara bakın! Sizden zengin olanlara bakmayın! Böyle yapmanız Allah’ın size verdiği nimetleri küçümsememeniz için daha doğru bir davranıştır.

Buhari ve Müslim

 1. Ayetlerimiz hakkında lüzumsuz yere konuşanları gördüğün zaman hemen onlardan ayrıl! Ta ki, başka bir konuşmaya girinceye kadar (da onların yanına gelme!) Eğer oradan kalkman gerektiğini şeytan unutturursa, hatırladıktan sonra zalimlerle birlikte oturma!

Enam Sûresi 68

 1. Müminlerin iman bakımından en mükemmel olanı ahlakı en iyi olanıdır. Sizin en değerliniz de eşlerine en iyi davrananınızdır.

Tirmizi

 1. Her kim bir iyilik ile gelirse ona on misli verilir. Her kimde bir kötülük ile gelirse ancak misliyle karşılık görür. Onlar asla haksızlık ile karşılaşmazlar.

Enam Sûresi 160

 1. Bir müslümanın din kardeşini günaha sokacak kadar onun yanında kalması helal değildir. Ey Allah’ın resulü, kişi kardeşini günaha nasıl sokar, diye sordular? Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ev sahibinin ikram edeceği bir şeyi kalmayıncaya kadar onun yanında misafir kalmasıdır” buyurdu.

Müslim

 1. Ey Rabbimiz, bu dünyada da ahrette de bize iyilik yaz! Biz sana yöneldik. Allah dedi ki: “Azabım ile dilediğime ceza veririm. Ama rahmetim her şeyi kuşatmıştır. Ben, o iyiliği takvalı olan, zekâtı veren ve bizim ayetlerimize inananlara yazacağım! “

Araf 156

 1. Hastaları ziyaret edin, açları doyurun ve esirleri özgürlüğüne kavuşturun!

Buhari

 1. Ey inananlar, onlara karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın! Bununla Allah’ın düşmanı, sizin düşmanlarınızı ve bunların dışında Allah’ın bilip sizin bilmediklerinizi korkutursunuz. Allah yolunda harcadığınız her şey size haksızlık yapılmadan tamamen ödenecektir.

Enfal Sûresi 60

 1. Borcunu ödemekte güçlük çekene mühlet tanıyan ya da onun borcunu silen kişiyi Allah Teâlâ; kendi gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde gölgeleyecektir.

Tirmizi

 1. Size içinizden bir peygamber gelmiştir. Size gelen sıkıntılardan dolayı çok üzülüyor. Üzerinize gereği gibi titreyendir. Müminlere karşı şefkatli ve merhametlidir.

Tevbe Sûresi 128

 1. Kulun, rabbine en yakın olduğu an secde anıdır. Burada duayı artırınız!

Müslim

 1. Dediler ki: Ey Şuayb, atalarımızın taptığı şeyleri terk etmemizi veya malımızda istediğimiz gibi davranmayı bırakmayı senin namazın mı emrediyor?

Hud Sûresi 87

 1. Kendinize beddua etmeyin! Çocuklarınıza da beddua etmeyin! Mallarınıza da beddua etmeyin! Zira Allah katında duaların/bedduaların kabul olunduğu bir ana denk gelirse Allah o bedduayı kabul eder!

Müslim

 1. Yakup peygamber dedi ki: Ben, darmadağınıklığımı ve hüznümü sadece Allah’a arz ediyorum. Ve ben Allah’tan aldığım bilgilerden dolayı sizin bilmediğiniz şeyler biliyorum.

Yusuf Sûresi 86

 1. Kuşların kalbi gibi bir kalbe sahip olan bazı kimseler (Kuşlar gibi rızık konusunda tevekkül edenler) cennete girecektir.

Müslim

 1. Mümin erkek veya kadından hangisi salih bir amel işlerse, onları güzel bir hayat ile yaşatacağız. Onları; işlediklerinin daha güzeli ile mükâfatlandıracağız.

Nahl Sûresi 97

 1. Her kim bizim şu dinimizde olmayan bir şey üretirse/ihdas ederse o kesinlikte ret edilmelidir.

Buhari ve Müslim

 1. Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeyin ardından gitme! Kulak, göz ve kalp; hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyin ardından koşuşturduğun için mesul olacaktır!

İsra Sûresi 36

 1. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem üç defa: “Dini yaşama biçiminde aşırıya gidenler helak olmuştur,” buyurdu.

Müslim

Murat PADAK
Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz