Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Şeriat devleti kurulmadan şeriat mı istiyorsun

Şeriat devleti kurulmadan şeriat mı istiyorsun
1- Kocasından boşanan ve sınırsız nafaka alan kadın, bu nafakayı almaya hak sahibi değilsin. Bu hak-(sızlıktan) vaz geçmiyorsan şeriat bekleme! Çünkü şeriat kapını çalmış ama açmak istemiyorsun.
2- İslamda miras (öncelikli olarak) anne- baba, karı – koca ve kız-erkek çocukların hakkıdır. Şimdiki düzenlemede Anne-baba çocuklar olduğu için miras alamıyor. Şeriat mı istiyorsun? Haksız yoldan aldığın mirası diğer sahiplerine teslim et.
3- İslamda miras taksimi bellidir. Yasal düzenlemede ise tüm oranlar eşittir. Eşitlik her zaman adalet değildir. Git ve sana fazladan verileni sahibine iade et.
4- Kızların mirastan payını vermeyip, onları bir sepet yumurtaya ya da 250 liraya ikna edip milyonları vermeyen erkek, şeriat falan beklediğin yok senin! Git ve kız kardeşinin hakkını tam ver.
5- Borcunu ödeme imkanı olduğun halde nasılsa senet yok, belge yok diyerek bugün yarın erteleyen esnaf, senin de şeriat beklediğin yok. Şeriat: Senin gidip borcunu canı gönülden vermendir.
6- Şeriat bekleyen gençler, flört yapmak, halvet, gizli nikah, nikah öncesi birliktelik vb. Durumların hepsi haramdır. Bunun için şeriat beklemene gerek yok.
7- Milletin arazisini haksız yere ya da hileyle zimmetine geçiren yetkili kişi, bu sözüm de sana! Milletin arsasını üç kuruşa alıp, iskan ve imar çıkarıp milyonlarca liraya sahip olman ticaret değildir. Dolandırıcılıktır, fesattır. Bunun telafisi ne Hac ne de umre’dir. Şeriat, hileyle değerlendirdiğin bu arsaları eski sahiplerine eski fiyatıyla vermendir.
8- Müşteriye malın kusurunu söylemeyen esnaf, şeriatı çok beklersin! Şeriatın ne olduğunu gayet iyi biliyorsun.
Şeriat sadece üç beş tane had cezası değildir. Şeriat gelsin diyorsun ama bana gelmesin diyorsun. Şeriat önce gönüllere girer, sonra ülkelere girer. Şeriat gönlümüze hakim oldu mu?
Murat Padak
Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz