Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Tahrif Nasıl Yapılır

Tahrif Nasıl Yapılır

Burdan inceleyelim.

1. Taberi’nin vefatına sebep olan olayı anlatıyor. Taberi 310 vefatlı. Sen bu olayın böyle olduğunu duydun mu? Duyandan duyandan duydun mu? Hani senin meşhur sözün bu!

2. Taberi’nin vefatı taşlanarak olmamıştır. Video böyle bir izlenim Veriyor. Taberi normal eceliyle vefat etmiştir.

3. Taberi siyasi çekişmelerin ortasında kalmıştır. Önceki asırda Bağdat’a hakim olan mutezili fikirler bu asırda yerini Hanbeli fikrine bırakmıştır. Mutezililer diğer mezheplere karşı katı tutum sergilemişken, sarayda nüfuz sahibi olan Hanbeliler de diğer mezheplere katı davrandılar.

4. İslam oğluna göre Taberi’nin ölüm sebebi arşa peygamber efendimizin oturma hadisidir. Ahmed bin Hanbel’e nispet edilen bu görüşü Ahmed bin Hanbel’in hangi eserinde geçtiğini sormak istiyorum. Zira bu soru sorma olayını anlatan tarihçi İbnul Verdi’dir. (Vefatı 749)O da Taberi’nin vefatından yaklaşık 400 yıl sonradır. Yani İbnul Verdi bu olaya tanıklık etmemiştir. Arşa oturma hadisi nedeniyle taşlandığını anlatan ilk tarihçidir. İbnul Esir gibi tarihçiler başka nedenler anlatırlar.

5. Rivayetlere sürekli söz söyleyen İslam oğlu konu kendisine malzeme bulmaya gelince bir olayın üzerinden 400 yıl geçtikten sonra anlatılan kıssaları gerçekmiş gibi anlatıyor.

6. Taberi’nin Hanbeliler tarafından sevilmeme sebebi şudur. Taberi, ihtilaful fukaha adlı eserinde Ahmed bin Hanbel’e yer vermemiştir. Sebebi sorulduğunda “O bir muhaddis yani hadisçidir, fakih değildir” demiştir. Bu söz Bağdat’ta duyulunca şehrin nüfuzu elinde olan Hanbelilerden bir grup tarafından dövülmüştür.

7. Taberi’nin eserlerinde geçen bazı tarihi olaylardan onun Şii olduğu hatta münkir olduğu dile getirilmiştir. Ancak ehli sünnet alimlerinin cumhuru Taberi’nin mutedil olduğunu ve Şii olmadığını söylemişlerdir.

8. Tarihte yaşanmış mezhebi kavgaları günümüze taşımak dini bir sorumluluk değildir. Hakkı ortaya çıkarmak değildir. Bunları ortaya çıkardığı için takdir beklemesi de yanlıştır.

9. İslam oğluna taş atmayacağız. Onun yanlış yönlendirmelerini tespit edip ortaya koyacağız. Cahil insan söver. İslam oğluna sövmeyin. Ona cevap verin.

10. Tarihte yaşanmış tüm cinayetleri gün yüzüne çıkarmayı ilke edinen cinayet masası şefi dedektif İslam oğluna daha güzel şeyler ile meşgul olmasını diliyoruz.

11. Tarihte olan güzel şeyleri gün yüzüne çıkaralım. Tarihi katliam, cinayet, ölümleri ortaya çıkarmak kimseyi iyi bir dindar etmiyor.

12. Yıllardır Hazreti Hüseyin’in nasıl şehit edildiğini para karşılığında ağlayarak anlatanlardan bıktık.

Murat PADAK Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Not: Yazıyı ilave etmeden paylaşınız. Eğer ilave yapacaksanız ilave kısmının size ait olduğunu belirtiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz