Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Bir Müslümana Bir Konuda Kaç Defa Uyarı Yapılır

Bir Müslümana Bir Konuda Kaç Defa Uyarı Yapılır

Bizler genelde bir kaç defa uyarı ile yetiniriz. Namazı bir kaç defa anlatır, orucu bir kaç defa, zekatı ara sıra…

Allah teâlâ ise defalarca uyarır. Allah’ın bir ismi de “Sabur” çok sabredendir. Yani emreder ama bir daha emreder, sonra bir daha ve yıllar sonra bir daha emreder. Örneğin Kuran’da namaz emri, tavsiyesi, namazın ehemmiyeti, namazın faydaları ve namaz ile ilgili diğer tüm konular yüzün üzerinde ifade edilmiştir. Allah teâlâ sadece bir defa “Namazı kılın” demekle bırakmamış; Namazı ailene de emret, namaz büyük ahlaksızlıklardan alıkoyar, beni hatırlamak için namaz kıl, namazı daimi kıl, cehenneme girenler ilk pişmanlıklarını namaz kılmadıkları için belirtecek, onlardan sonra gelen ilk nesil namazı zayi ettiler, münafıklar bile namaz kılar, namazı gösteriş için kılmayın gibi yüzlerce emir ve tavsiye vardır.

Allah teâlâ bile bizleri bir konuda yüzlerce defa uyarmış ve bizi kendi halimize bırakmamış ise davetçilerin de buna dikkat etmesi lazım. Zekatı gerekirse haftada bir anlatacak, haccı gerekirse ayda bir anlatacak, güzel ahlak sahibi olmayı gerekirse hergün anlatacak..

Bunu yaparken de kızgınlık dozunu artırmayacak, hep affedecek, hep doğru olanı gösterecektir. Nefsine uyan kimseleri şeytan ile bırakmayacaktır. Onu kurtarmanın yollarını arayacak.

Davetçi sabırlı olmalı. Seferden sorumludur, zaferden mesul değildir.

Murat PADAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz