Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Evimizdeki Misafirler

Evimizdeki Misafirler
Evinizde kaç misafir var? Bu misafirlere gereği gibi ilgi gösteriyor musun? Yoksa onları bir odaya kapatıp yüzlerine dahi bakmıyor musun?
Evet. Bazılarımızın evindeki misafirler bir odaya hapsedilmiş ve tozlanmaya bırakılmıştır.
Biliyor muyuz aslında her kitap misafirdir evimizde. Evimizde Gazali var ve bize adap dersleri vermek istiyor İhya adlı eseri ile, Buhari var ve bize peygamber efendimizin mesajını anlatmak istiyor, Kurtubi var ve bize Allah’ın kitabını açıklamak istiyor, Ebû Hanife/İmam Şafii var ve bize fıkıh öğretmek istiyor, İmam Maturidi ve Eşari var ve bize kelam dersleri vermek istiyor, İbni Kuteybe var ve bize yanlış anlaşılan hadisleri doğru şekliyle anlatmak istiyor, İmam Rabbani var ve bize ahlak, adap, ihlas dersleri vermek istiyor…
Evimizde bu kadar muazzam misafirler var ve hepsi kitaplıkta bekliyor. Hatta bazı misafirlerimiz ile hiç ilgilenmediğimiz için tozun, kirin içinde kalmışlar.
Bazı lüzumsuz misafirler de var evimizde. Boş boş konuşan, boş düşünceler aşılayan, gereksiz tartışmalara sürükleyen… Bunlara gereğinden fazla mı ilgi gösteriyoruz?
Her birimizin evine tarihin en önemli şahsiyetleri kitapları aracılığıyla misafir olmaya geldi. Ya gereği gibi ağırlayalım ya da değerini bilecek bir yere gönderelim.
Şunu da unutmayalım. İki kitap misafir değildir. Onlar bizimle aynı evi paylaşıyor. Bunların hangisi olduğunu biliyorsun zaten.. Tüm misafirleri uğurlasan bile bu iki kitap kesinlikle kalmalıdır.
Murat PADAK
Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz