Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Sigara Temiz mi?

Sigara Temiz mi?

Nasıl inanacağımızı, kime inanacağımızı öğreten Rabbimiz ne yiyip ne içeceğimize de karar verme yetkisine sahiptir.

İçki ve domuz gibi maddeler açıkça haram iken bazı maddeler ise açıkça belli değildir. Zira insanlar her gün yeni içecek, yiyecek ve tüketim malzemeleri üretiyorlar. Bunların hangisinin helal hangisinin haram olduğunu Kuranda ve Sünnette açıkça bulamayabiliriz.

Bu gibi durumlarda İslamın yiyecek ve içeceklerde haram olma illetini tespit ederek yeni mamulleri de bu kapsamda değerlendirmektir.

Âyette dikkat edilecek husus ise şudur ki, bir şeyin helal olması ayrı bir şey temiz olması ayrı bir şeydir. Sigara içen kardeşlerime sormak isterdim: ” Sigara helal dersin de acaba temiz diyebilir misin? ”

Allah teâlâ benim temiz olan helal yiyecek tüketmemi istiyor. Sigaranın kokusu hem içeni korkutuyor hem de çevredeki insanlara rahatsızlık veriyor.

Soğan ve sarımsak kokusu ile karşılaştırma yapma! Bunlar tabii, yani doğal kokulardır ama sigara suni veya endüstriyel kokudur!

Ben helalin temizini severim!

Bu bir fetva yazısı değil vicdan yazısıdır. Fetva işini ehline bırakarak sigara içen din kardeşlerimize şu soruları soruyor ve cevaplarını da içtenlikle bekliyoruz.

1. Sigara içmeye başlarken “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİYM” diyor musunuz? Cevabı “hayır” ise neden?

2. Bitirince “ELHAMDÜLİLLAH” diyor musunuz? Cevabı “hayır” ise neden?

3. Anne Babanızın yanında gönül rahatlığıyla içiyor musunuz?

4. Sigarayı yere atıp ayaklarınız ile eziyor musunuz? Ekmeğe verdiğiniz değeri sigaraya veriyor musunuz? Yerden ekmek parçasını kaldırıp basılmayacak bir yere bırakırken aynı hassasiyeti sigara için de gösteriyor musunuz?

5. Çocuklarınızın sigara içmesine müsaade ediyor musunuz?

Sigaranın hükmü ile ilgili Din işleri yüksek kurulu ve dünyanın önde gelen ilim adamlarının fetvalarına bakınız.

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz