Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Meşhur olma hastalığı

Meşhur olma hastalığı
Neredeyse hergün “anlık ya da günlük meşhur olan” birinin videoları ile karşılaşmaya başladık.
Fenomen diye tabir edilen bir kelime var. Buna göre bir kişi sosyal medyada tanınınca fenomen oluyor.
Bir çok kişi fenomen olmak için mürüvvete aykırı videolar çekiyor.
Aklı başında çoluk çocuk sahibi kadın, kendisini aptal gibi göstererek ilgi toplamaya çalışıyor. Yemek tepsisini bilerek deviriyor ama haberi yokmuş gibi video çekiyor. Paylaştığı videonun altında ağza alınmayacak küfürler var. Bunu görmesine rağmen sesini çıkarmıyor. Çünkü şöhret kolay elde edilen bir şey değil diye düşünüyor.
Yaşlı bir adam göbeğinin üstüne içi yemek dolu bir tepsi koymuş. Ağzını şapırdatarak yemek yiyor. Paylaştığı videonun altında binlerce hakaret yorumuna bile aldırmıyor. Çünkü şöhretin iyisi kötüsü, reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünüyor.
Gençlik zaten başka bir alem. Taklitler, gizli kamera izlenimi veren ama aslında tamamen kurgu olan videolar çekerek şöhret olmanın yollarını arıyorlar.
Bununla yetinmeyip çocuklarının komik, gülünç, utanç verici hallerini sosyal medyaya atıp onlar üzerinden şöhret arayanlar çıkıyor.
Ya da kameralı telefonu ilk defa gören yüz yaşındaki nenesinin saf ve masum duygularla dile getirdiği halleri gülüp eğlensinler diye sosyal medyada paylaşıyor. İnsanlar güldükçe, sayfası izledikçe şöhret geni kıpırdıyor.
Ölmek üzere olan dedesinin son hallerini paylaşanlar ise daha bir garip..
Hepsi şöhret olmak uğruna. Ve bu yarış öyle böyle değil. Şöhreti bir defa aptallık üzerinden kazanan kişi bunu sürdürmek için aptalca şeyler yapmaya devam ediyor. Şöhretini başka birilerine kaptırmamak için yeni numaralarla sürekli karşımıza çıkıyor.
Bir de şöhretlerin taklidini yaparak şöhret elde etmeye çalışanlar var. Onların şöhreti ise Çin malı ürünler gibi..
Lütfen anlık bir şöhret uğruna gelecekte pişman olacağınız videolar ve resimler paylaşmayınız. Günün birinde pişman olsanız bile bu videoları silme imkanı asla yoktur.
Geleceğini tehlikeye atma!
Murat PADAK
Eğitim Görevlisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz