Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Kuranın müthiş bir hukuk anlayışı vardır

Kuranın müthiş bir hukuk anlayışı vardır

Bu düzen Kuranın bir insan işi olmadığını göstermektedir.

1. Boşanma ile ilgili ayetlerin ortasında “Namazlara devam edin, özellikle de orta vakitteki namaza dikkat edin!” diye bir ara cümle/ayet vardır.
Boşanma ayetlerinin ortasında namaz ayetinin ne işi var?

2. Faiz ayetleri anlatılırken, faiz yiyenlerin şeytan tarafından çarpıldığı, faizin bereketsiz olduğu anlatılırken hemen sonraki ayet ise ” iman edenler, salih amel işleyenler, namaz kılanlar, zekat verenler üzülmeyecektir” diye bir ayet gelir ve hemen sonra faizle ilgili diğer hükümler anlatılır.
Faiz konusunun tam ortasında namaz, zekat, salih amel, iman ayetlerinin ne işi var?

3. Eşkıyalık yapan, yol kesenlere verilecek ceza ile hırsızlık yapanlara verilecek ceza ayetleri anlatılırken tam ortada “ey iman edenler, Allah’tan korkun, Allaha yakınlaştıracak amelleri arayın ve o cihat edin!” ayeti yer alır.
Eşkıyalık, yol kesme ve hırsızlık yapana verilecek cezaların ortasında bu tavsiyelerin ne işi var?

4. Savaş ve savaş hukuku anlatılırken akabinde hemen İnfak ayeti gelir.

5. İçki ve kumar hakkında ayet anlatılırken aynı ayetin devamı ise “sana neyi İnfak edeceğiz?” diye soru sordular. Aynı ayette içki, kumar ve İnfak olayı nasıl olur ?

6. Fuhuş yapanlara verilecek ceza anlatılırken tevbe etmeye teşvik edilir.

7. Nur Sûresinde zina, zina iftirası, lian, asılsız haberleri yayma gibi ayetlerin hemen akabinde tevbe ve Allahın rahmetinden bahsedilir.

Tüm bu ayetler gösteriyor ki, Kuranın bu düzeni hiçbir hukuk sistemine uymaz. Dünyadaki bütün kanunlar ayrı ayrı kitaplarda yer alır ve kanun maddeleri arasında tavsiye ve ahlaki uyarılar asla yer almaz. Örneğin hırsızlık ceza kanunu anlatılırken “sayın vatandaşlar trafik cezalarınızı ödeyin, akıllı olun, devletin adaletinden ümit kesmeyin vb.” söylemler yer almaz. Sadece ve sadece Kuranda yer alır.

Belki Kuranın bu şekildeki anlatımının bir hikmeti de şu olabilir.

Boşanmak isteyenler karar davası tam açıklanmadan gidin bir namaz molası verin. Rabbinizle başbaşa kalın ve eşinizle boşanırken rabbinizi unutmayın….

Faiz yiyenler; eğer sizler iman eden, salih amel işleyenler, namaz kılan ve Zekat veren kimselerseniz bu işi bırakın demek istiyor.

Hırsızlık ve eşkıyalık yapanlar bırakın da Rabbinize sizi yakınlaştıracak ameller arayın. Bırakın bu işleri demek istiyor…

Diğerleri de böyle.

Rabbimiz en iğrenç amelleri işleyenleri bile anlatırken rahmetten, merhametten, tevbeden, infaktan, hayır işlerinden söz ediyor. Bu da Rabbimizin ne kadar yüce olduğunu gösteriyor. Ayrıca Kuran bir insan yazması olsaydı böyle yapmaz. Ceza ayetlerini bir yere, namaz ayetlerini başka yere alırdı. O zaman da kanun kitapları gibi soğuk bir yüzü olurdu.
Halbuki Kuranda aynı sayfada faiz, namaz, tevbe, borç verme, salih amel, zekat, infak gibi onlarca ayrı konu var.

Rabbimizin şanı yüce ama biz onun kadrini bilemedik.

Murat PADAK
Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz