Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Uhrevi konularda bile dünyevileşme tehlikesi yaşıyoruz

Uhrevi konularda bile dünyevileşme tehlikesi yaşıyoruz

Sadece dünyalık konularda, maddi konularda dünyevileşme tehlikesi yaşamıyoruz. Ahirete intikal edecek amellerimizi bile dünyevi çıkarlar için kullanıyoruz.

Namaz ahirete yönelik bir ameldir. Oruç öyledir. Hac öyledir, zekat, infak, Kur’an okuma, ibadet etme, ilim okuma gibi ahirete yönelik amelleri bile dünyalık amaçlara kullanıyoruz. Artık Allah’a arz ettiğimiz, arz etmemiz gereken amelleri insanlara arz ediyoruz. Allah‘tan takdir beklerken insanlardan bekler olduk.

O kadar iyilik yaptık bize bir telefon bile açmadı diyerek iyiliklerimizden menfaat temin etmeye çalıştık. İyilik ödülü almak için iyilik yapar olduk. Kameraların olduğu yerlerde çok iyi insan, çok erdemli insan, çok takvalı insan profili çizdik. Hayır yaparken markamızın yazılmasını şart koştuk. Adımızı camilere şart koştuk. Sponsor olduğumuz gözükmeli dedik. Hayır hasenatlara adımızı kazıdık.

İlmi anlamda diplomaya daha fazla önem verdik. Diploma karşılığı olmayan ilimleri öğrenmedik. Kariyer için yazdık, kariyer için okuduk, kariyer için reddiye yazdık, şöhret için medyadaki yerimizi aldık. Sonra ne kadar takipçimiz olduğuyla iftihar ettik. Bizden ne kadar söz ediliyor diye haberleri takip ettik.

Sosyal medyada paylaştığımız Kur’an maktaları, tek nefeste Fatiha okuma şovları, çifte ezanlar gösterisi, mevlevi seması gösterisi, zikir gösterisi derken ibadetlerimiz beğeni toplayan araçlara dönüştü.

Daha ne kadar dünyevileşeceğiz?

Murat PADAK
Eğitim Görevlisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz