Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

Ben Kimim?

Ben Kimim?

Elhamdülillah Müslümanım.
Amelde dört hak mezhebi ve ınkıraza uğramış diğer mezhepleri de kabul eden, ama Hanefi mezhebine göre amel eden ve yeri geldiğinde hiç tereddüt etmeden diğer hak mezheplerden birinin görüşüyle amelden önce veya sonra amel etmekten çekinmeyen biriyim.

İtikatta üç hak mezhebi olduğu gibi kabul eden, birini diğerine üstün tutmayan, bir kişi yüzünden mezhebi reddetmeyen ve küçümsemeyen, delillerini iyi bilme açısından Maturidi inancına sahip olan ama yeri geldiğinde diğer itikadi düşüncelerin de delillerinden istifade etmekten veya onlar gibi düşünmekten çekinmeyen biriyim.

Ehli sünnet vel Cemaatin siyasi, itikadi, ameli ve tasavvufi yönlerini kabul eden ve ehli sünneti şahıs merkezli anlamak yerine kurumsal olarak kabul eden ve benimseyen biriyim.

Şahısların ehli sünnet hakkındaki düşünceleri yerine tarihe geçmiş önemli düşünce yapısıyla ehli sünneti kurumsal bazda kabullenen biriyim.

İslam alimlerinden herhangi birini başka bir ameli, itikadi mezhebe bağlı olması gerekçesi ile reddetmeyen, her alimden istifade edilmesi gerektiğini düşünen biriyim.

İslama hizmet etmeyi ilke edinmiş, bidat ve hurafelerden uzak bir şekilde düşünce yapısına sahip, ifrat ve tefrite kaçmadan fikirlerini sunan her alime saygı duyar ve savunurum.

İcma ve alimlerin çoğunluğunun temsil edildiği cumhur görüşünü kabul eden, şazz, ahad, fert kalmış düşüncelere saygı göstermekle birlikte onların yanında yer almak yerine ortak aklın yanında yer almaya çalışan biriyim.

Her şeye rağmen bir insanım. İfrat ve tefrite kaçmış olabilir, yarın söyleyeceğim düşünceleri bugün söylemiş olabilir, düşüncede kalması gereken bir şeyi dile getirmiş olabilir, ister istemez gönül incitmiş olabilirim.

Ben hakikati arayan, ulaştığını hak düşünen, ulaşamadığını da haktan olabilir sayan, doğruyu tek değil tekten fazla olabilir diye düşünen biriyim.

Kitap ve Sünnetten delillere öncelik veren, aklı bunları anlamaya zorlamaya çalışan, akıl ile nakli birlikte kullanmaya çalışan biriyim.

Gücünü Kuran ve Sünnetten almayan, ne kadar saygın olursa olsun akli bir varsayım olan her düşüncenin tartışılabilir olduğunu kabul eden biriyim.

Söylediklerimin hepsi benim için hak, senin için hak olmayabilir olduğunu da kabul eden biriyim.

Alemlerim Rabbi olan Allah’a hamd olsun!

Murat Padak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz