Murat Padak | Kişisel Web Sayfası

İlmin ve Alimin kıymeti

İlmin ve Alimin kıymeti

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Allah, kullarının arasından ilmi çekip almaz. Ancak alimleri onların arasından alarak ilmi çekip alır. Alım bırakmayınca/kalmayınca insanlar cahilleri baş, lider, hoca, alim edinirler. Bunlara sorular sorulunca bilgisizce cevap verirler. Hem saparlar hem de saptırırlar.

Buhari 100

İlim ve alim kıymetlidir. Kıymetini kendisinden alır. Ama insanlar çoğu zaman ikisinin de kıymetini bilmezler. İlim de zordur, Alim de zordur. İlim insanın içindeki cahilliği giderir. Alim ise insana duymak istemediği hakikatleri haykırır.

İnsanlar ilmin ve alimin kıymetini bilmeyince Allah, alimleri kendi yanına alır. Allah, onların değerini verendir. İnsanların arasında alim kalmayınca bu boşluğu cahiller doldurur. İnsanlar da onlara teveccüh eder. Zira bu cahil alim kılıklı kimseler insanları ne haram ile uyarır ne cehennem ile korkutur ne Allah rızası gözetirler.

Televizyon ekranlarında reyting kırarlar. İnternet sitelerinde milyon takipçi edinirler. Ünvanları çoktur. İnsanlar onları baş tacı edinirler.

Bu cahil alim kılıklı kimselere sorular sorulur. Bilip bilmeden cevap verirler. Fetva verirler. Ama insanların hoşuna giden fakat Allah’ın hoşuna gitmeyen fetvalar verirler. Saparlar ve saptırırlar.

Murat Padak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz